Skip to main content

Yeşilova’dan yöneticilere liderlik eğitimi 

 

 

Çalışanına dokunan süreç ve uygulamalarıyla öncü olan Yeşilova Holding, “Liderlik Gelişim Eğitimleri” ile şirketlerdeki ekiplerin performansını daha üst seviyelere taşımayı amaçlıyor. 

 

47’nci yılını geride bırakan alüminyum sektörünün köklü sanayi grubu Yeşilova Holding, başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı pazarlarında alüminyum ve otomotiv sektörlerinde gerçekleştirdiği ihracatla istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Global arenada bilinir bir marka olarak ilerleme motivasyonuyla faaliyetlerine devam eden Yeşilova, buna bağlı olarak grup şirketlerindeki ekiplerin performanslarını daha üst seviyelere çıkarmak, çalışanların yetkinliklerini ve ekipler arası ilişkilerde iletişimi güçlendirmek amacıyla kurum içi eğitimlere de büyük önem veriyor. Bu kapsamda grup şirketlerindeki yöneticilerin gelişimini hızlandırmaya yönelik olarak İzgören Akademi iş birliği ile tasarlanan ve toplamda 11 farklı modülden oluşan Liderlik Gelişim Eğitimleri, Mart-Haziran 2022 dönemi içerisinde gerçekleştirilecek. Eğitmen Ülfet Öner tarafından verilen eğitimlerin ilk ayağı, “Takım Lideri” modülü ile başladı. Her bir modülün üçer gün sürdüğü eğitimler sonunda başarılı olan katılımcılara sertifika da verilecek.  

 

EĞİTİMLERİN AMACI 

Yeşilova Holding İnsan Kaynakları Müdürü ve aynı zamanda da +45 Liderlik ve Gelişim Dönüşüm Projesi Lideri Miraç Polatlı, eğitimlerdeki temel amacı şu sözlerle ifade etti: “Bu eğitimler +45 Dönüşüm Programının içerisinde yer alan Liderlik ve Gelişim projesinin bir çıktısı olarak planlandı. Buradaki amacımızı; insanı odağına alarak modern yönetim yaklaşımları çerçevesinde lider-yöneticilik bilgi ve becerilerini etkileşimli bir ortamda katılımcılara kazandırmak, pozitif ve değişimden korkmayan, takım oyununa inanan liderler olmalarına katkı sağlamak olarak özetleyebiliriz. Eğitimlere katılan arkadaşlarımız liderlik açısından güçlü ve gelişmesi gereken yanlarını fark edip; güçlü yanlarını koruma, gelişmesi gereken yanlarını geliştirme deneyimi elde edecekler. Ayrıca, edindikleri bilgileri iş hayatına taşıma fırsatı bularak, çalışma arkadaşlarının motivasyonunu artıran ve düşüren noktaları fark edip ilgili aksiyon planları oluşturabilecekler.” 

 

KATILIMCILARI BEKLEYEN YETKİNLİKLER… 

Katılımcıların eğitimler sonunda; bütünsel bakış, çatışma ve iletişim yönetimi, çalışanları yönlendirme ve motive etme, öğrenme ve gelişim odaklılık, iş birliği ortamı yaratma, liderlik, yetki devri, insan ve bilgi odaklılık, bilgi paylaşımı, performans ve gelişim yönetimi, etkili dinleme becerisi ve etkili soru sorma becerisi konularında kendilerini geliştirmeleri hedefleniyor.  

Leave a Reply