Skip to main content

Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen 10 milyon Euro bütçeli H2020 ALBATROSS projesinin yıllık değerlendirme toplantısı, Proje Koordinatörü Yeşilova Holding’in ev sahipliğinde Bursa’da yapıldı.

İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya gibi 10 farklı ülkeden 21 proje partneri şirketin katılımı ile Yeşilova Holding ev sahipliğinde Bursa’da düzenlenen yıllık değerlendirme toplantısı, Covid-19 pandemisinin etkilerinin azalmasından dolayı ilk kez yüz yüze gerçekleştirildi.

Projede gelinen nokta ve ilerlemesi ayrıntılı olarak toplantılarda gözden geçirilirken, ALBATROSS ortakları, proje çalışma paketlerinde yapılan faaliyetlerin gözden geçirilmesi ve gelecekteki çalışmaların planlanmasını ele aldı. Toplantılarda ilk gün iş paketleri anlatılırken, ikinci gün ise şirketlerin bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmaların sunumlarını yapıldı.

PROJE KOORDİNATÖRÜ YEŞİLOVA HOLDİNG

Yıllık değerlendirme toplantısı hakkında açıklamalarda bulunan Yeşilova Holding Ar-Ge Müdürü Emre Dolaylar, “H2020 ALBATROSS Projesi ile büyük bir bölümü AB ülkelerinden 21 proje ortağına koordinatörlük yapıyoruz. Elektrikli ve hibrit-elektrikli binek araç piyasasına yenilikçi çözümler ile yön vererek, batarya sistemlerinin geliştirilmesi konusunda çalışmaların yürütüldüğü proje ile tasarlanacak bataryanın, mevcut bataryalara göre enerji yoğunluğunun %50 artırılması, şarj süresinin %25 azaltılması, ağırlığının %20 azaltılması ve toplam batarya yaşam süresinin uzatılması hedefleniyor” dedi.

ÖNEMLİ AR-GE ÇIKTILARI ELDE EDİLİYOR!

Yeşilova Holding olarak elektrikli araç piyasasına yönelik değişim ve trendleri yakından takip ettiklerini, sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarını sürdürdüklerini de anlatan Dolaylar şunları söyledi: “4 yıllık projenin şu anda 18. ayındayız. Yeşilova Holding olarak batarya kutusunun tasarımı ve iyileştirilmesi çalışmalarına devam ediyoruz. Bir yandan da test çalışmaları gerçekleştiriliyor. Hem biz hem de proje ortaklarımızın tamamı yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda kendilerini geliştirdikleri önemli çıktılar elde ediyor. Aynı zamanda, batarya kutusunun yaşam döngüsünün başından sonuna kadar geri dönüşümü ile ilgili bir iş paketimiz de var. Yani projenin geri dönüşüm noktasında çevreye olan kazanımı ile ilgili de ileride çalışmalar yürütülecek. Bu da Avrupa Komisyonu’nun fazlasıyla önemsediği bir konu. Proje sonunda tasarlanacak olan ileri teknoloji batarya paketi ile batarya maliyetleri azalırken, şehir içinde elektrikli araçların yaygınlaşması ve emisyon salınımının azalması sağlanmış olacak.”

Toplantıların ardından proje ortağı şirketlerin yetkilileri, Yeşilova grup şirketlerini ve üretim tesislerini ziyaret etti.